2024-05-10

Zajęcia edukacyjno - ekologiczne "Życie pszczół" Filia GBP w Radoszkach

W dniu 09.05.2024r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odbyły się zajęcia edukacyjno – ekologiczne pt. „Życie pszczół”. Tego dnia pracownik GBP Filii w Radoszkach spotkał się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Radoszkach. W dwóch spotkaniach uczestniczyły dzieci z grupy przedszkolnej oraz uczniowie klasy pierwszej. W pomieszczeniu bibliotecznym tym razem spotkaliśmy się z dziećmi, nie aby wypożyczać książki, a zdobywać nową wiedzę. Zajęcia poprowadzili: Magdalena Fras- Kamińska (bibliotekarz) oraz zaproszony pszczelarz hobbysta Krzysztof Kamiński.

Celem zajęć było kształtowanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, zdobywanie nowych informacji o otaczającym świecie, zwrócenie uwagi jak ważne są w przyrodzie owady zapylające, a szczególnie pszczoły, które są również nieodłącznym elementem herbu Gminy Bartniczka.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, poprzez eksperyment, czym jest zapylanie, czym zajmują się pszczoły, miały okazję wysłuchać bajki, z której dowiedziały się jak człowiek może wpłynąć na losy pszczół. Przygotowana została także prezentacja książek o tematyce związanej z zajęciami tj. miodu i pszczelarstwa, które dzieci mogą wypożyczyć w bibliotekach. Ponadto zaproszony gość, wspólnie z pracownikiem biblioteki, przybliżył dzieciom czym zajmuje się pszczelarz, opowiedział o życiu pszczół i ich zwyczajach. Dzieci mogły zobaczyć z czego składa się ul, gdzie mieszka rodzina pszczela i z jakich pszczół się składa. Uczestnicy zajęć mogli także przymierzyć strój pszczelarza, co sprawiło dużo radości i chętnie z tego skorzystali. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie włączyły się w zajęcia, były ciekawe i zaangażowane. Na zakończenie zajęć uczestnicy spotkania otrzymali odznaki „Przyjaciela Pszczół” oraz mogli skosztować słodkich miodów nazywanych „płynnym złotem” .

Serdecznie dziękujemy wychowawcom Pani Andżelice Kowalczyk, Pani Halinie Murlik oraz Pani Angelice Waszewskiej, za pozytywną odpowiedz na zaproszenie i udział w zajęciach.

Dzieciom dziękujemy za uśmiech, zaangażowanie, podziękowania i miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zaowocuje jeszcze większą świadomością ekologiczną i przyczyni się do ochrony naszych małych przyjaciół – pszczół.

Dziękujemy i zapraszamy do bibliotek !